PROCES

0 komentarzy

2024/01/12

PROCES

Dzień dobry,

Dziś naszym słowem kluczem jest – PROCES. Bardzo ważne słowo w naszej profesji. Tyle tylko, że dziś nie o tej „proceduralnej” odsłonie, czyli nie myślimy o KPK czy KPC, ale o tym, jak to magiczne słowo może pomóc nam w prawniczej praktyce.

METODA [czyli kolejna dawka wiedzy z obszaru metodologii prawniczej pracy]

Chcesz pracować efektywnie? Zobacz w każdej sprawie PROCES.

Świadczenie usługi prawnej to PROCES. Proces, który ma bardzo konkretne etapy i bardzo konkretny cel. I takim procesem jest KAŻDA sprawa, którą masz na biurku. KAŻDA. Tylko jedna sprawa będzie nieco krótszym, a inna nieco dłuższym projektem (procesem). Co oznacza, że będzie wymagać od ciebie innego zaangażowania czasowego.

Przykład? Procesem będzie usługa przygotowania opinii prawnej, napisania umowy, doradzania klientowi podczas negocjacji, reprezentowanie przed sądem czy organem administracji. Ale też prośba klienta o napisanie prostego pełnomocnictwa. Czy patrzyłeś/łaś kiedyś w taki sposób na swoją pracę? Wydaje się oczywiste, ale zwykle tak nie patrzymy…

Dlaczego to istotne? Dlaczego – z punktu widzenia efektywnej pracy – warto patrzeć na każdą sprawę jak na proces?

Po pierwsze – wtedy już wiesz, że skoro to proces, i wiesz jakie ZAWSZE ma etapy, to wtedy łatwiej ocenić Ci, ile, taka sprawa, będzie wymagać od Ciebie czasu. A to ma znaczenie nie tylko dla oceny, ile godzin musisz na taką pracę poświęcić, ale także z punktu widzenia samej wyceny usługi.

Po drugie – każdy etap pracy wymaga od ciebie innej wiedzy/kompetencji. Przykład? Nieco innych, gdy szukasz odpowiedzi w przepisach a nieco innych, gdy działasz w sądzie. Może, gdy już to wiesz, na którymś etapie, warto zaprosić kogoś do współpracy? Kto ma taką kompetencję? Oszczędność Twojego czasu? Ty zrób wtedy to, na czym się znasz…

I po trzecie – jeśli wiesz, że to proces, wiesz jakie ma etapy, to łatwiej sobie taką pracę ułożyć i zaplanować. I realistyczniej ocenić termin, na jaki jesteś w stanie taką pracę wykonać. O tym jeszcze będzie mowa na naszym blogu, gdy dotkniemy tematu modelu pracy nad sprawą.

Jakie etapy ma ten proces? I jaki cel? O tym – w kolejnych wpisach.

NARZĘDZIE [czyli kolejny tip dla użytkowników TREESKapp]

James Clear, autor książki Atomowe nawyki napisał, że: „Jeżeli zależy Ci na osiąganiu lepszych efektów, zapomnij o wyznaczaniu celów. Skup się na systemach.”. On pisze to w kontekście budowania nawyków. A my odnosimy to do naszego narzędzia, naszej aplikacji. TREESKapp. Z mapami spraw.

Clear świetnie podsumowuje, że aby coś osiągnąć, nie możesz koncentrować się tylko na samym celu, musisz też pomyśleć o procesie, który do tego celu prowadzi. I podaje świetny przykład – mówi, że zwycięzcy i przegrani mają te same cele. Ale co decyduje o tym, że ten cel osiągają? System, proces, droga.

A w naszym prawniczym świecie?

Każdy z nas z jakiegoś powodu wykonuje ten prawniczy zawód. I każdy z nas do czegoś dąży – to ten cel. To może być chęć bycia lepszym prawnikiem, chęć dostarczania lepszej usługi prawnej, lepszego produktu. Chęć osiągnięcia sukcesu, bycia docenionym. Satysfakcja finansowa.  A jak ten cel osiągać? Zobacz, u nas jest to PROCES świadczenia usługi prawnej…

I w tym procesie, w osiągnięciu TWOICH CELÓW pomaga TREESKapp. To jest ten system, ten proces. Pomaga podczas codziennej, merytorycznej pracy poukładać i uporządkować to co mamy w głowie. Pomaga Ci przechodzić przez kolejne etapy twojej merytorycznej pracy nad sprawami, które masz na biurku – poukładać fakty i przepisy, które analizujesz. Pomaga zobaczyć cały proces doradzania.

Jak?

Poprzez budowanie map spraw. MAP PROCESU USŁUGI PRAWNEJ. Gdy wizualizujesz sobie cały ten proces.

INSPIRACJA [czyli kolejna propozycja dla otwarcia głowy]

(1) James Clear: Atomowe nawyki

(2) Tom Wujec: Got a wicked problem? First, tell me how you make toast, TED Talks [W kontekście takiego bardzo praktycznego podejścia do myślenia systemowego – i procesowego – i wykorzystania go w codziennej pracy]

Do następnego piątku 🙂

A.

+ Dodaj komentarz

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *