Wszystko przez tę

0 komentarzy

2023/09/22

Wszystko przez tę

1. Kreatywność w pracy prawnika niezbędna, prawda? Więc często do niej tutaj, w tych wpisach wracam. Dziś też.

2. I dziś zadam Ci pytanie – czy o nią dbasz? Ja przyznam, że czasem zaniedbuję, co nie jest dobre, bo podobno z tą naszą kreatywną stroną jest tak, że trzeba o nią dbać jak o mięśnie… A te, nie używane, podobno zanikają.

No właśnie. Więc dziś dam Wam dwa małe zadania. Sprawdzenia jak tam – u Was – z tą kreatywnością jest.

I tu mocno zaznaczę – to nie jest „sprawdzenie” CZY jesteś kreatywny/kreatywna. Każdy z nas jest. Inaczej człowiek nie posuwałby się do przodu.

Nie wierzysz?

To, że wymyśliłeś wczoraj z „niczego” całkiem sympatyczną kolację, podpowiedziałaś koledze jak wybrnąć z kłopotliwej sytuacji czy też udało ci się wyprodukować całkiem zgrabny pozew – to właśnie ta kreatywność. Korzystamy z niej każdego dnia.

3. I teraz – im bardziej o nią dbamy – tym łatwiej jest nam rozwiązywać problemy, i te prywatne i te, które leżą na naszych prawniczych biurkach. I jest przy tym więcej satysfakcji i zadowolenia. I takiej wewnętrznej przyjemności.

Czy można sprawdzić poziom naszej kreatywności? Jak wrzucisz tego typu pytanie do sieci, to wyskoczy trochę opcji – jak badać. I oczywiście dyskusji, co do wiarygodności takich „testów”. Tylko pytanie – czy jest sens o to kruszyć kopie? Czy są wiarygodne? Może lepiej popatrzeć na nie tak – kreatywnie? Jako element rozwijania naszej kreatywności. I chwile dobrej zabawy.

4. Moja propozycja pierwsza.  Remote Association Test (RAT). Test kreatywności, który służy do określania potencjału twórczego człowieka. Za autorów RAT uważa się małżeństwo Mednicków, którzy skonstruowali go do pomiaru zdolności twórczych. Sarnoff Mednick uważał, że postawę twórczości stanowią procesy skojarzeń; u osób, które mają najwyższy potencjał do generowania twórczych (jak pisał – nietypowych i użytecznych) rozwiązań, hierarchia skojarzeń jest bardzo szeroka i spłaszczona, co umożliwia łatwe łączenie odległych idei. Test RAT wymusza połączenie różnych elementów w nowe rozwiązanie poprzez znalezienie wspólnego skojarzenia; jednocześnie jego konstrukcja wykorzystuje bodźce (w tym wypadku słowa) powszechnie znane w społeczeństwie.

Poniżej taka mała próbka, chętni zgłębią temat dalej, RAT można znaleźć w internecie. Ja korzystałam tutaj z materiału przygotowanego przez: Agata Sobków, Anna Połeć, Czesław Nosal, RAT-PL – Construction and validation of Polish version of Remote Associate Test.

Zabawa polega na tym, aby skojarzyć czwarte słowo, które wiąże się z trzema podanymi.  Gotowi?

dama, kredyt, menu

drzewo, król, ząb

ryba, miasto, zęby

telefon, spiżarnia, jądro

sygnał, stop, pokój.

Niedosyt? To polecam zrobić całość 🤓

5. Propozycja druga. Divergent Association Task (DAT). Tym razem ćwiczenie, które jest oparte na twierdzeniu, że ludzie którzy są bardziej kreatywni, mają tendencję do poszukiwania bardziej zróżnicowanych pomysłów. Sam test trwa od dwóch do czterech minut, polega na wpisaniu dziesięciu haseł (słów) – algorytm ocenia powiązania tych słów z innymi.

Test dostępnym na stronie https://www.datcreativity.com/ (wersja angielska). Więcej nie będę wyjaśniać, bo – jak zaznaczono na tej stronie – rekomendowane, aby najpierw zrobić test, a potem o nim więcej poczytać…

6. I na koniec jeszcze, taka mała uwaga. Kojarzysz takie obrazki, przy których pada pytanie – Co widzisz? I jeden widzi królika a drugi kaczkę. Jeden starą a drugi młodą kobietę. Jeden drzewo, a drugi coś tam jeszcze innego. A ty widzisz i jedno i drugie? To, jak się okazuje, dobra wiadomość. U ciebie z tą kreatywnością jest dużo lepiej.

Miłej zabawy.

Do następnego razu 😎

A.

+ Dodaj komentarz

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *